zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Makijaż dla wrażliwych oczu

Umiejętnie dobrane kosmetyki nie spowodują podrażnień i łzawienia.

1. Przetestuj zanim kupisz
W wielu drogeriach istnieje możliwość testowania kosmetyków. Warto z tego korzystać, zwłaszcza gdy mamy skłonność do uczuleń. Można to zrobić na miejscu lub poprosić o próbki. Jeśli cień lub tusz wywołuje łzawienie albo swędzenie oczu, lepiej go nie kupować. Nie liczmy na to, że oko się przyzwyczai. Przeciwnie, będzie reagować coraz mocniej, np. obrzmieniem.

2.  Postaw na pastele
Kosmetyki w intensywnych kolorach częściej powodują podrażnienia i uczulenia. Jeśli więc mamy skłonność do reakcji alergicznych, wybierajmy cienie o pastelowych barwach. Intensywne, szczególnie róż, zieleń czy fiolet, wytwarzane są z połączenia kilku pigmentów. Znacznie zwiększa to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Lepiej nie używać też sypkich cieni do powiek, bo ich drobinki mogą dostać się do oka. Najlepsze są cienie półpłynne, bez brokatu czy innych dodatków, które mogłyby podrażnić oczy.

3. Maskuj i lecz
Osoby o wrażliwych oczach powinny używać hypoalergicznych kosmetyków także do makijażu twarzy. Wiele z nich zawiera substancje łagodzące podrażnienia i zapobiegające zaczerwienieniom (np. wyciąg z kasztanowca, witaminę C). Stosujmy też preparaty o lekkiej konsystencji. Takie, które dobrze się rozprowadzają, a ich aplikacja nie wymaga tarcia. Starajmy się również omijać okolicę oczu, jeśli kosmetyk nie jest przeznaczony do ich pielęgnacji.

4. Nie używaj po terminie
Zawsze sprawdzajmy na opakowaniu termin ważności kosmetyku. Najczęściej należy go zużyć w ciągu 6 miesięcy po otwarciu. Jest to szczególnie ważne w przypadku tuszu do rzęs. Na zbyt długo używanej szczoteczce gromadzą się bowiem bakterie, które mogą wywoływać podrażnienia oczu, a nawet zapalenie spojówek. Wymieniajmy kosmetyk na nowy, gdy termin ważności zbliża się do końca. Nie użyczajmy też nikomu swojej mascary!
Uwaga!
Jeśli tusz wysechł i się kruszy, można wlać do niego kilka kropli wody destylowanej lub toniku bezalkoholowego.

Piękna znaczy zdrowa
- Starannie wybieraj - Bycie alergiczką nie musi oznaczać rezygnacji z makijażu. Trzeba tylko starannie wybierać kosmetyki. Kupujmy ich mniej, ale dobrej jakości, np. apteczne, oznaczone jako hypoalergiczne. Takie produkty nie zawierają składników, które mogłyby uczulać, a pigmenty są w nich lepiej oczyszczone.
- Często nawilżaj - Pieczenie i łzawienie oczu może być spowodowane tzw. zespołem suchego oka. Niedostatek łez najczęściej jest efektem długiego patrzenia w monitor komputera albo przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Dolegliwość łagodzą tzw. sztuczne łzy, czyli krople lub żele nawilżające gałkę oczną. Można także zakraplać do spojówek sól fizjologiczną.
- Nie pocieraj powiek - Aby zmniejszyć ryzyko łzawienia i swędzenia oczu, starajmy się zwalczyć nawyk pocierania ich palcami. Ręce najlepiej trzymać z daleka od twarzy. Dolegliwość może bowiem wywołać nawet krem, którym posmarowaliśmy dłonie. Dotykając oczu, łatwo też przenieść wirusy lub bakterie.

7 komentarzy:

  1. Na szczęście ja z tym nie mam problemu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jak dam cienie na powieki to często zaraz oczy mam czerwone ;/

    OdpowiedzUsuń
  3. Przydatny post, choć moje oczy wrażliwe nie są :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przyda mi sie Twój post. :)
    Moje oczy to chyba szczyt wrażliwości. Nie tylko oczy, nawet cera... :(

    OdpowiedzUsuń