Obserwatorzy

Farbować, by nie żałować...

Starannie zaplanuj ten zabieg i postępuj według kilku ważnych zasad. Wtedy wszystko pójdzie jak z płatka : twoje pasma będą zdrowe i lśniące, a w kieszeni zostanie ci sporo pieniędzy.

1. Właściwie się przygotuj
- Przyjrzyj się swoim włosom.
Kosmyki naturalne, cienkie i jasne szybciej łapią kolor. Pasma szatynek i brunetek ufarbować trudniej. Po koloryzacji zwykle są ciemniejsze niż wskazuje na to odcień na opakowaniu. Jeśli masz włosy zniszczone, podetnij końcówki i zastosuj maskę.
- Zdecyduj się na rodzaj farby
Masz do wyboru tradycyjne farby z amoniakiem (dają najtrwalszy kolor) oraz te bez niego (szampony koloryzujące i kremy trwale koloryzujące). Tymi drugimi trudniej radykalnie zmienić kolor czy ufarbować siwe pasma.
- Wybierz najlepszy dla siebie kolor
Najbezpieczniej wybrać kolor 2-3 tony jaśniejszy lub ciemniejszy od twego naturalnego. Masz siwe pasma? Celuj więc w kolor, który miałaś w dzieciństwie. Najlepiej będzie on współgrał z twoją karnacją. Marzysz o radykalnej zmianie? Pamiętaj: skóra w ciepłym odcieniu (brzoskwinia, smagła) lub złociste, miodowe blondy, kawowe i czekoladowe brązy z rudych - miedziane i kasztanowe. Chłodne karnacje (cera jasna, szara) wymagają ożywienie. Dobre będą : platynowy blond, orzechowe, brązy, rudości z kroplą czerwieni, odcienie granatu. 

2. Dokładnie farbuj pasma
- Czytaj instrukcję
Zwłaszcza jeśli kupiłaś farbę, której dotąd nie używałaś. Zwróć uwagę na zalecany czas koloryzacji i nie przekraczaj go, aby nie zniszczyć włosów.
- Chroń skórę i ubrania
Włóż koszulkę, której nie będzie ci szkoda, gdy się pobrudzi. Z tego samego powodu przygotuj też stary ręcznik i zarzuć na ramiona. Posmaruj kremem czoło i skronie u nasady włosów, aby nie ufarbować skóry w tych miejscach. Koniecznie załóż dołączone do opakowania rękawiczki ochronne.
- Zachowaj kolejność
Nie myj włosów, ale dokładnie je wyszczotkuj. Usuniesz z nich resztki kosmetyków, a pozostawisz ochronną warstwę sebum. Rozrób farbę (wg instrukcji). Nakładanie zacznij od odrostów, pędzlem lub za pomocą aplikatora. Po 10 minutach przeczesz ją na całe pasma. Po upłynięciu danego czasu farbowania spłucz farbę. Umyj głowę i nałóż odżywkę dołączoną do preparatu.

3. Dobrze pielęgnuj
- Używaj kosmetyków do włosów farbowanych
Zawierają one panthenol (zapobiega wysuszaniu i łamaniu się pasm), ceramidy (uzupełniają uszkodzone spoiwo włosa) oraz proteiny i witaminy. Te ostatnie domykają otwarte łuski i zapewniają włosom połysk. Nie stosuj szamponów przeciwłupieżowych (ich składniki "wypierają" barwnik z otoczki włosa).
- Chroń i wzmacniaj pasma 
Słońce przyśpiesza płowienie koloru, dlatego latem używaj ochronnych mgiełek z filtrem UV.

4 komentarze:

 1. ja nie farbuję, poczekam aż będę musiała ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na szczęście etap farbowania włosów mam już za sobą, teraz farbuję tylko mamie włosy :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to to! : )
   Też mi przeszło i teraz wracam do naturalnego i skupiam się na pielęgnacji a nie na niszczeniu : )

   Usuń
 3. Pomocny artykuł! Zastosuję kilka rad podczas najbliższego farbowania :)

  OdpowiedzUsuń