zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Cera w dobrym tonie

Idealny podkład to taki, którego nie widać na twarzy. Wygładza i dodaje blasku, a przy tym świetnie stapia się ze skórą. 

1. Pudrowe nawilżenie
Cera sucha jest często szorstka i nieprzyjemnie ściągnięta. Dlatego potrzebuje podkładu, który nie tylko wyrównuje koloryt, ale także dobrze nawilża i chroni, np. z kwasem hialuronowym, kolagenem, olejem migdałowym, sylimaryną. Jeśli jest wyjątkowo delikatna, wybierzmy kosmetyk bez substancji zapachowych, które często wywołują podrażnienia. Podkłady nawilżające kryją drobne niedoskonałości, zazwyczaj łatwo się rozprowadzają i są niemal niewyczuwalne na skórze. Aby uzyskać naprawdę delikatny, transparentny efekt, najlepiej nakładać je cienko pędzlem. 
Kobiety o suchej cerze nie muszą oprószać pudrem sypkim całej twarzy. Wystarczy nałożyć go między brwiami, na skrzydełka nosa i brodę. Makijaż będzie naprawdę lekki.

2. Mat przez cały dzień
Jeśli po godzinie od zrobienia makijażu cera się świeci, trzeba wybrać podkład matujący. Takie kosmetyki zawierają cząsteczki, które pochłaniają nadmiar sebum i sprawiają, że cera produkuje go mniej. Często mają w składzie substancję kojące i nawilżające, dzięki czemu skóra jest matowa, ale nie przesuszona. Gdy na twarzy widać ślady po krostkach, sprawdzi się podkład, który dodatkowo dobrze kryje. Aby twarz długo wyglądała świeżo, można też użyć bazy matującej, a na nią nałożyć podkład o przedłużonej trwałości.

Do odświeżenia makijaży najwygodniejszy jest podkład w kompakcie. Przy cerze mieszanej i tłustej najlepiej wybierać ten o suchej, pudrowej konsystencji.

3. Odcienie młodości
Nie tylko kremy wygładzają i ujędrniają skórę. Aby ująć sobie lat, warto też sięgnąć po podkład odmładzający. Takie kosmetyki dobrze nawilżają, chronią cerę przed wolnymi rodnikami, wzmacniają włókna kolagenu i działają liftingująco. Jeśli naszej twarzy brakuje młodzieńczego blasku, najlepiej sięgnąć po fluid, który zawiera pigmenty odbijające światło. Dzięki nim cera od razu staje się bardziej promienna, a oznaki zmęczenia znikają. Subtelny blask sprawia też, że zmarszczki i przebarwienia nie są tak bardzo widoczne.

W dojrzałym wieku mniej znaczy więcej, dlatego starajmy się nanosić podkład jak najcieńszą warstwą. Nałożony w nadmiarze podkreśli zmarszczki.

4. Korekta doskonała
Podkład wyrównuje kolor skóry, ale specjalistą od maskowania niedoskonałości jest korektor. Trzeba tylko umiejętnie dobrać go do swoich potrzeb.
Sińce pod oczami - ukryje rozświetlający korektor o to jaśniejszy od podkładu. Powinien mieć płynną konsystencję - zbyt gęsty podkreśliłby zmarszczki. Aby tego uniknąć, lepiej też nie nakładać pod oczy fluidu. Sam korektor wystarczy.
Czerwone krostki - przykryje korektor antybakteryjny, np. z kwasem salicylowym, cynkiem. Taki kosmetyk nie tylko zmniejszy widoczność krostek, ale też wysusza je i przyśpiesza gojenie.
Przebarwienia i naczynka - zamaskuje intensywnie kryjący korektor w kolorze cery. Na plamy dobry jest też kryjący podkład w sztyfcie. Natomiast na widoczność naczynek świetnie zmniejszają zielone bazy pod makijaż.

Nakładanie fluidu
1. W czystą skórę wklepujemy krem nawilżający. Potem czekamy kilka minut, aż dobrze się wchłonie. 
2. Niewielką ilość podkładu nakładamy na wierzch dłoni. Następnie nabieramy odrobinę na płaski pędzel i rozprowadzamy na twarzy od środka na zewnątrz. Przy nosie i ustach wklepujemy fluid palcami.
3. Nadmiar kosmetyku usuwamy gąbeczką do makijażu. Na koniec oprószamy twarz pudrem, by utrwalić makijaż.

Kolor najlepszy dla mnie
 - Podkład powinien mieć taki sam odcień jak nasza cera. Można testować go na policzku lub na dekolcie. Jeśli wahamy się między dwoma lub trzema kolorami, nałóżmy je obok siebie i oceńmy, który najlepiej łączy się ze skóra.
- Do drogerii najlepiej wybrać się w ciągu dnia, a nie wieczorem. Tylko w naturalnym świetle możemy sprawdzić, czy podkład rzeczywiście pasuje do naszej karnacji.

Więcej niż krem
Jeśli mamy ładną, gładką cerę, zamiast podkładu możemy użyć kremu BB. Takie kosmetyki nawilżają i odzywiają skórę jak kremy, a do tego delikatnie wyrównują jej koloryt jak lekki podkład. Zawierają też zwykle filtry UV, dzięki czemu ochronią przed słońcem. Niedawno w drogerii i aptekach pojawiły się specjalne kremy BB do cery mieszanej i tłustej, wrażliwej czy naczynkowej.

10 komentarzy:

  1. Bardzo przydatny post.Ja na codzień nie używam kosmetyków kryjących bo nie mam takiej potrzeby.Czasem tylko drobne problemy ukrywam korektorem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy matowieniu cery warto wspomnieć o bibułkach matujących, uwielbiam ich używać i dopiero wtedy przypudrować twarz, inaczej przy tłustej cerze łatwo o efekt "ciastka" :D w wolnej chwili zapraszam na wiosenne rozdanie na moim blogu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny pomysł na post :)
    Czasem widzę kobiety, które mają totalnie niedobrany odcień podkładu , wygląda to źle, potrzebne są takie wskazówki :)

    OdpowiedzUsuń
  4. niestety nie ma ani pompki, ani patyczka. ma dziurkę :P a właściwie dużą dziurę, jest jak pani lekkich obyczajów :P mam jego test na żywo :) zapraszam:

    http://www.youtube.com/watch?v=rDaBxeuyT98

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo przydatny post. Nie ma gadania o byle czym. Są konkrety ;D
    pretty-and-colour.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Wszystko się wydaje oczywiste, ale człowiek czasem potrafi zapomnieć o prostych trikach:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawy post, zainspirował mnie do kupienia korektora :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Przydatny post, zwłaszcza dla osób początkujących w tym temacie :)

    OdpowiedzUsuń