zBLOGowani.pl

Obserwatorzy

Pielęgnacja paznokci

Połamane, nierówno opiłowane, obgryzione... Na pielęgnację paznokci u kosmetyczki często brakuje nam czasu. Ale na co dzień wystarczy o nie dbać samodzielnie, w domu - byle regularnie. 

Mocniejsze paznokcie :
Paznokcie będą mocniejsze jeśli zadba się o nie od wewnątrz, a na to najlepsza jest witamina A. Tuz przed snem należy przepłukać kapsułkę i rozsmarować na wale naskórka, nie wcierając- resztę wetrzeć w boki opuszków, tam gdzie skóra twardnieje, taka kurację należy kontynuować przez parę miesięcy.

Żółknięcie paznokci :
Aby zapobiec żółknięciu paznokci należy unikać ciemnych lakierów, samoopalaczy, farb do włosów. Zażółcenia można wybielić poprzez sok z cytryny, mocząc płytki w nim, a potem polerując ich powierzchnie pilniczkiem. Wiele osób stosuje również wybielającą pastę do zębów, lepiej jednak zapobiegać przebarwieniom. Podczas pracy w domu najlepiej jest zakładać rękawiczki, a zanim pomalujemy paznokcie ciemnym lakierem najlepiej jest je najpierw zabezpieczyć bazą, czyli lakierem podkładowym.

Domowe metody : 
- Olejek rycynowy - to sprawdzony sposób na poprawę wyglądu paznokci i skóry wokół nich.
- Oliwa z oliwek z sokiem z cytryny - nawilża i lekko rozjaśnia kolor płytki (np. po malowaniu ciemnym lakierem, gdy nie użyłaś bazy).
- Dieta - bogata w białko, wapń, żelazo, cynk i krzem pomoże utrzymać paznokcie w dobrej kondycji. A więc powinna być dobrze zbilansowana i pełnowartościowa. 

Plan pielęgnacji :
- codziennie smaruj ręce kremem do rąk, a stopy – kosmetykiem do stóp. Wmasuj go też w palce – podziała wtedy na paznokcie i skórę wokół nich. Kremy do rąk stosuj po każdym moczeniu rąk (po myciu, zmywaniu itp.). Dobrze, aby miały filtry UV (skóra rąk szybko się starzeje).
- skóra rąk i paznokcie nie lubią gorącego powietrza, np. z suszarek elektronicznych. Staraj się ich nie używać, a jeśli nie masz innego wyjścia – zaraz potem wetrzyj w dłonie krem (noś go zawsze w torebce!).
- regularnie rób dłoniom peeling, porządnie wmasowując go też w palce. Nie uszkodzisz paznokci, a skórki wokół będą miękkie i zadbane.
- codziennie malujesz paznokcie kolorowym lakierem? Zrób przerwę na kurację odżywkową – naprawdę tego potrzebują (często po wielomiesięcznym noszeniu ciemnego lakieru płytki stają się matowe i zniszczone). Pamiętaj, że zadbane paznokcie pomalowane tylko odżywką (bezbarwną lub mleczną) są bardzo seksowne.
- odżywki i olejki do zmywania stosuj na noc. Wtedy podziałają skutecznie. 

Rodzaje odżywek :
- Wzmacniające - przeznaczone do kruchych i łamliwych paznokci. Są wzbogacone w składniki, które "wbudowują się" w płytkę paznokcia (np. ceramidy, proteiny) i sprawiają, że staje się ona twardsza i bardziej odporna na łamanie. Odżywki tego typu stosuj codziennie – także jako bazę pod lakier.
- Regenerujące, odżywcze - te z kolei są wzbogacone głównie w składniki nawilżające i wspomagające odrastanie zdrowych paznokci (np. witaminy). Mogą mieć postać lakieru (zwykle nadaje on ładny połysk, można go stosować jako naturalne wykończenie manikiuru) lub oliwki, która jednocześnie pielęgnuje skórki.
- Kremy, oliwki, maseczki - intensywnie pielęgnują przesuszone i zniszczone paznokcie i skórki. Stosuj je jako kurację – po nałożeniu trzeba je wmasować (nie nakładaj potem lakieru – nie będzie się trzymał tłustawej płytki). 

 "Nie" dla paznokci :
-
Jeśli dużo pracujesz na komputerze, obcinaj na krótko paznokcie lub stukaj w klawisze opuszkami. W przeciwnym razie mogą się rozdwajać.
- Nie skub lakieru, gdy zaczyna odpryskiwać. Jeśli robisz to często, możesz uszkodzić płytkę.
- Staraj się jak najrzadziej wycinać skórki (czasami to konieczne). To przyspiesza ich narastanie.
- Nie używaj zbyt często polerki do paznokci. To mocno je osłabia i powoduje, że stają się kruche.
- Nie nakładaj tipsów! Bardzo niszczą i osłabiają paznokcie. I są de mode!

Manikiur idealny:
1. Gdy malujesz paznokcie na ciemno, połóż najpierw bazę. To bardzo ważne, bo ochroni ona płytkę przed przebarwieniami, które powstają, gdy ciemny pigment wnika w nierówną powierzchnię paznokcia. Trudno się ich potem pozbyć.
2. Nigdy nie odsuwaj skórek na sucho, bo zniszczysz płytkę. Wcześniej wymocz dłonie w wodzie, dodatkowo możesz nałożyć specjalny preparat zmiękczający skórki. Do odsuwania używaj drewnianych patyczków.
3. Nie przesadzaj z wycinaniem skórek i polerowaniem płytki. Te zabiegi nie pomagają wyglądowi paznokci – stosuj je okazyjnie, tylko wtedy, gdy naprawdę musisz. Polerka robi płytkę cieńszą, a to zwiększa jej podatność na łamanie.
4. Unikaj głębokiego wycinania paznokci po bokach – zwiększasz ryzyko ich wrastania. Do skracania paznokci staraj się używać wyłącznie pilnika (nie metalowego!) – nożyczki znacznie je osłabiają i "szarpią" krawędź płytki. Do paznokci u stóp możesz zastosować cęgi (a potem pilnik).
5. Dla kondycji paznokci bardzo ważny jest sposób, w jaki je piłujesz. Przyjrzyj się, jak robią to doświadczone manikiurzystki – zawsze w jedną stronę, krótkimi pociągnięciami pilnika. Takie ruchy wygładzają krawędź paznokcia. Jeśli będziesz piłować je tam i z powrotem – zwłaszcza metalowym pilnikiem – mogą zacząć się rozdwajać.

4 komentarze:

  1. Codzienne wcieranie olejku rycynowego i moczenie łapek w olejku z sokiem z cytryny minimum raz w tyg daje baaardzo dużo. Paznokcie są mocne, skórki nawilżone, a do tego piłowanie szklanym pilniczkiem w jedną stronę nie powoduje rozdwajania :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny post! Wszystko w pigułce :)

    OdpowiedzUsuń
  3. ja juz pogodzilam sie z faktem, ze moje paznokcie maja wyjatkowa krotka zywotnosc, nie pomaga ani kuracja z zewnatrz, ani wewnatrz :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajny post:)
    Pozdrawiam:*

    OdpowiedzUsuń